ANA SAYFA             HAKKIMIZDA             HİZMETLERİMİZ             PAKETLERİMİZ             İLETİŞİM

   NOEL BABA HEDİYE SERVİSİ - HİZMETLERİMİZ
Yılbaşı Hediye servisi
Noel Anne / Noel Baba
Noel baba orkestrası
Kiralık / Satılık Yılbaşı Çam Ağacı
Yılbaşı Paketleri Hazırlama
AVM süslemesi
Yılbaşı Çekiliş ve Tanıtımları
Kiralık Doormen Kıyafeti / Dormen
Yılbaşı AnaOkulu Partileri
Yılbaşı Partileri
Kiralık Kar Makinesi
Yılbaşı Mekan süslemesi
Yılbaşı AVM etkinlikleri
Yılbaşı Tebrik Kartı Hazırlama
Yılbaşı Animasyon etkinlikleri
Diğer Tüm Organizasyonlarınız İçin Arayabilirsiniz.
   

 

NOEL BABA HEDİYE SERVİSİ REZERVASYON İÇİN TELEFON NUMARALARIMIZ

0212 252 38 82  - 0533 541 59 46

 

LÜTFEN DİKKAT YILBAŞI DÖNEMİNDE ORTAYA ÇIKAN,
GEREĞİNDEN FAZLA TALEP ALIP
HEDİYELERİ UCUZ FİYATLARA ULAŞTIRACAĞINI İDDA EDEN ŞAHISLAR VARDIR.
LÜTFEN BU ŞAHISLARA DİKKAT EDİNİZ.
OFİSİ ADRESİ OLMAYAN ŞAHISLARLA ÇALIŞMAYINIZ...

TÜM İSTANBUL İLÇELERİNE HİZMETİMİZ VARDIR!

REZERVASYON İÇİN LÜTFEN 0533 541 59 46

 

Noelbabaservisi.com bir SKALONGA EVENT ORGANIZATION SERVICE iştirakidir.
palyaço - organizasyon

FACEBOOK SAYFAMIZ
 

 
Noel Baba, Noel gecesi çocuklara hediye bıraktığına inanılan efsanevi kişi.
Elfleri ile birlikte çocuklar için oyuncaklar yapar. Çocuklar kendisine mektupla Noel için hangi hediyeyi istediklerini bildirirler. Noel Baba da ren geyiklerinin çektiği uçan kızağını hediyelerle doldurur ve evlere bacalardan girerek herkesin hediyesini dağıtır. Bu arada çocuklar tarafından kendisi ve geyikleri için bırakılan süt, kurabiye, havuç gibi yiyecek ve içecekleri tüketirler.
Noel Baba günümüzde kır saçlı, uzun kır sakallı, sevimli, koca göbekli, tonton birisi olarak resmedilir. Beyaz tüyleri olan kırmızı bir cübbe giymekte aynı görüntüde bir de kukuleta takmaktadır. Evinin yeri ülkelerin geleneklerine göre değişiklik göstermektedir. Kuzey Kutbu, Finlandiya'daki Korvatunturi, İsveç'teki Dalecarlia veya Grönland bunlardan bazılarıdır. Bazı ülkelerde Noel Baba grottoları kurulur ve çocuklar Noel Baba kılığındaki oyuncuların dizlerine oturarak hediye olarak ne istediklerini söylerler.
Tarihçe
Noel Baba efsanesi ve 6 Aralık'ta çocuklara şekerleme ile hediye verilmesi geleneğinin, Piskopos Nikola'yı konu alan Hollanda efsanesi Sinterklaas'a dayandığı kabul edilir.Bu efsane ilk kez Hollandalı göçmenler vasıtasıyla Amerika'daki New Amsterdam'a (günümüz New York City'si) ulaşmıştır.
Piskopos Nikola
Piskopos Nikola (Bari'li Nikola ya da Myra'lı Nikola olarak da bilinir), Likya'nın Myra yöresinde (günümüzde Demre) yaşamış bir 4. yüzyıl Hristiyan azîzidir. Yunanistan'ın, Rusya'nın, çocukların ve denizcilerin azizidir. 6 Aralık, Aziz Nikola Günü olarak kutlanır. 6 Aralık tarihinde birçok ülkede çocuklara hediyeler verilir.
Nikola'nın varlığını destekleyen tarihi bir doküman mevcut değildir. Antik Likya'nın liman kenti Patara'da doğduğu kabul edilir. Gençliğinde Filistin ve Mısır'ı dolaştı. Likya'ya döndükten sonra Myra piskoposu oldu. Roma İmparatoru Diocletian döneminde Hristiyanların gördüğü zulüm esnasında tutuklandı. İmparator Büyük Konstantin döneminde serbest bırakıldı ve 325 yılındaki İznik Konsili'ne katıldı. Öldükten sonra Myra'daki kilisesinin mezarlığına gömüldü. 6. yy'a gelindiğinde türbesinin ünü bayağı yayılmıştı. 1087 yılında İtalyan denizciler ya da tüccarlar kemiklerini İtalya'nın Bari kentine götürdüler. Bu nakil, Nikola'nın Avrupa'daki ününü büyük oranda artırdı ve Bari bir hac merkezi haline geldi. Nikola'nın kemikleri bugün Bari'deki 11. yy yapımı Aziz Nikola Bazilikası'ndadır.
Günümüzdeki Noel Baba imajı
Thomas Nast'ın 1881 tarihli bir Noel Baba çizimi.
Günümüzdeki Noel Baba imajı, karikatürist Thomas Nast'ın 1863 yılında Harper's Weekly dergisinde yayınlanan çizimlerine dayanır. Nast'ın çizimleri ise 1822'de Amerikalı şair Clement Clarke Moore'un yazdığı kabul edilen ve ölümünden sonra kendisine atfedilen, "A Visit from Saint Nicholas" (Aziz Nikola'nın Ziyareti) ya da "Twas the Night Before Christmas" (Noel'den Önceki Geceydi) olarak bilinen şiirden esinlenmiştir.
Popüler Noel Baba imajı, çizer Haddon Sundblum'un, 1931 yılından itibaren Coca-Cola şirketi için hazırladığı çizimlerle son halini almıştır. Sundblum'un Noel Baba'sı, şişman, beyaz sakallı, uçları beyaz kürklü kırmızı bir kıyafet giyen, siyah kemerli, siyah çizmeli, yumuşak kırmızı şapkalıydı.
Mitolojik unsurlar
320 yılından önce Cermen kültüründe mevcut olan yılbaşında hediye verilmesi, İskandinav Mitolojisi'ndeki tanrı Odin'e dayanır. Odin'in uçan atı Sleipnir için çocuklar patiklerinin içine havuç ve şeker koyup duvara (ya da kapıya) asarlar. Odin de bu iyiliği karşılığında çocuklara hediyeler, tatlılar, ve şekerlemeler verir.